Read 5425 times

Here's an introductory PowerPoint I made with the basic vocab (it includes a few screen snaps from the disk), and the dialog from the first period lesson. Hope it helps.

Moderator, this thread needs a link back to the 4th grade master index, as well. Thanks.

I'll start on the .iso as well, but no promises on speed.


  • bluesee
  • Explorer

    • 6

    • March 02, 2011, 07:53:38 pm
    • Seoul, Korea
Re: Grade 4 Lesson 5 How Much Is it? (Trumpet man and Panda book)
« Reply #1 on: July 14, 2011, 12:10:16 pm »
Market Play worksheet and paper money.


  • Kiwi
  • Waygookin

    • 15

    • February 07, 2011, 12:15:54 pm
    • Korea, Sacheon
Re: Grade 4 Lesson 5 How Much Is it? (Trumpet man and Panda book)
« Reply #2 on: October 26, 2011, 03:00:54 pm »
Here is a very basic ppt I made of Korean money.

Hope someone finds it useful


  • JCMccullough
  • Adventurer

    • 28

    • March 02, 2011, 10:34:06 am
    • Jeju City, South Korea
Re: Grade 4 Lesson 5 How Much Is it? (Trumpet man and Panda book)
« Reply #3 on: May 22, 2012, 10:25:23 am »
Here's a "The Price is Right" game I made for my 4th graders. It has a few prices that are maybe a bit hard for their levels. However, you can always change around the prices and images.
Instead of keeping up with points I just printed out the images and as they students win they receive the picture.


Re: Grade 4 Lesson 5 How Much Is it? (Trumpet man and Panda book)
« Reply #4 on: June 05, 2012, 09:35:56 am »
Here's a review powerpoint with some money pictures you can quiz the kids with.

Also, a powerpoint with the script from the red fan/blue fan storytime. Why does one fan make you bigger and one fan make you small? Go ask 아리스.


  • MalTX
  • Waygookin

    • 11

    • March 04, 2012, 01:37:08 am
    • Jincheon
Re: Grade 4 Lesson 5 How Much Is it? (Trumpet man and Panda book)
« Reply #5 on: June 07, 2013, 12:59:29 pm »
To end the lesson we played two games. First, the Lucky Wheel game. The money earned by each team was then used in a market experience type of game afterward. I made paper fans that the students could buy and keep. I also brought hats to go with the new vocab. And I found a plastic grocery set at Daiso for 5,000w. It worked out really well. However, time was definitely tight.

This was a lot of fun. I hope that someone can use the materials.